Stephen Parry

Stephen Parry

Stephen Parry was elected to the Australian Senate on October 9, 2004, taking up office on 1 July, 2005.

Born in Burnie in 1960, Stephen grew up on Tasmania’s North West Coast.  He was educated at Stella Maris Primary School and Marist Regional College, before joining the Tasmania Police force in 1977 at the age of 16.

Stephen enjoyed a ten-year career in uniform and as a detective, before taking up a role with Vincent Funeral Services in 1986.  Stephen, with his wife Allison, purchased the respected family company in 1994, expanding their business into Devonport and Latrobe, before stepping away from the business to focus full-time on the role as Senator for Tasmania.

Stephen has been an active member of his community, as Director of the Braddon Business Centre from 1999-2005; President of the Burnie Chamber of Commerce and Industry from 2000-2004; Director of the Tasmanian Chamber of Commerce and Industry from 2000-2005; member of the Rotary Club of Ulverstone West since 1987 and Surf Life Saving Tasmania, competing as a member of both Burnie and Ulverstone Clubs.

Stephen was appointed to the 41st Parliament's Committee on the Australian Crime Commission, and was an inaugural member of the Australian Commission for Law Enforcement Integrity Committee. Stephen has had a leading role representing Tasmania in matters pertaining to the Attorney-General portfolio, including the Australian Federal Police, Justice and Customs.

Stephen was elected to the position of Government Deputy Whip in September 2006, and further promoted to Chief Government Whip in April 2007.  Stephen was elected as the Chief Opposition Whip in the 42nd Parliament and also appointed as Manager of Opposition Business in the Senate.

In July 2011 Senator Parry was appointed Deputy President of the Senate and Chairman of Committees and in July 2014 was elected President of the Senate.  As well as presiding over the Senate and administrating Parliamentary departments, the President hosted dignitaries and delegations, which provided many opportunities to advance Tasmania when promoting our nation.

In November 2017 Stephen resigned from the Senate - please read Stephen's Statement to Senate Colleagues